Rozwój osobisty

Anaphrodisia: wróg pożądania?

By 13 marca 2020 No Comments

Seksualność jest tematem tabu od wielu lat: między innymi „nie wspominam”, „Co za wstyd”, „Moja intymność, nic nie mówię”. Są ludzie, którzy wybierają „część” intymności, którą chcą ujawnić, inni trzymają ją w głębi swoich tajemnic.

Prawda jest taka, że ​​istnieje zaburzenie, które wpływa na pożądanie seksualne i występuje szczególnie u kobiet: & # 39; Anaphrodisia & # 39; (zwany także oziębłością lub anoreksją seksualną). Jest to zaburzenie w kobiecym świecie, które polega na chronicznym braku zainteresowania seksem i samym aktem seksualnym.

Taka sytuacja może prowadzić do wielkiego strachu, a tym samym do ponownych zmian w relacjach międzyludzkich i, oczywiście, do problemów seksualnych.

Anafrodyzja wiąże się z dyspareunią (dyskomfort i zaburzenia intymności) i pożądaniem seksualnym. Według ekspertów powszechne jest, że libido kobiety zmienia się w ciągu jej życia, a to nie byłoby zakłóceniem: „To nie będzie to samo pożądanie seksualne, od młodości do matki. Przykład: tracisz zainteresowanie, ale twoje Umysł koncentruje się na czymś innym ”- mówi psycholog Laura Giménez.

Ale kiedy ten brak pożądania staje się chroniczny, gdy pojawiają się problemy i złe chwile: „Aby kobiety mogły odczuwać ból podczas seksu i dlatego nie mogą cieszyć się aktem seksualnym”, dodaje Sara Laguna Bonilla, psycholog behawioralny.

Pragnienie seksualne kobiety przechodzi przez wiele „etapów” i mogła gwałtownie zwiększyć swoje libido, gdy nagle spada. „Jest tak, ponieważ stres emocjonalny oraz zmiany hormonalne wpływają na ten aspekt kobiecej seksualności” - powiedziała. Giménez.

Alarm tego zaburzenia pojawia się, gdy brak pożądania seksualnego zwiększa strach. „Ta dysfunkcja seksualna jest częstsza niż się spodziewano” - mówi Giménez.

Wpływa na wiele kobiet (1 na 10) i może wystąpić w każdym wieku, co sugeruje, że wszystkie - lub zdecydowana większość - kobiet doświadczyła kiedyś tej dysfunkcji seksualnej, chociaż „niektórzy mają przewlekłe schorzenia”, dodaje Dodano specjalistę.

Ta stresująca sytuacja, zarówno dla kobiety, która cierpi na nią, jak i dla jej partnera, jest spowodowana różnymi przyczynami (psychologicznymi lub emocjonalnymi); Niemniej jednak można go odpowiednio leczyć nie tylko podając przyczyny, ale także w celu poprawy życia seksualnego pacjenta.

Niektóre sposoby na złagodzenie tego zaburzenia związane są z „technikami terapii seksualnej, a także możliwością cierpienia przez strach, który powoduje brak pożądania”, kontynuuje Laguna Bonilla. Ponieważ u tych osób często zdarza się, że przewidują dyskomfort, chorobę lub niemożność utrzymania aktu seksualnego. „”

Interesującą rzeczą w tym widoku jest to, że kiedy czegoś oczekujemy, pojawia się ono w naszej rzeczywistości. „To, co powinieneś zrobić, to pracować nad przewidywalnymi myślami o bólu i skupić się na tym, co robisz”, dodał Laguna Bonilla.

Ekspert radzi podkreślić tak zwaną „uważność”, która jest niczym innym jak „byciem świadomym tego, co się dzieje: zwracaniem uwagi na odczucia fizyczne, aby nie dopuścić do powstania umysłu”. Odchodzi od momentu, w którym żyje, i wywodzi się z myśli związanych z bólem i dyskomfortem, podsumowuje psycholog.

Weźmy pod uwagę, że anafrodyzja może być związana z silnymi czynnikami emocjonalnymi i psychologicznymi, które bezpośrednio wpływają na kobiety, które wywołują lęk, depresję, stres i niską samoocenę.

Może wystąpić po aktach seksualnych, w których doszło do znęcania się. Także przez problemy, które nigdy nie zostały rozwiązane (lub źle rozwiązane) u pary, które powodują to znaczące zmniejszenie pragnienia utrzymywania relacji.

W jaki sposób uświadamiamy sobie obecność tego zaburzenia? „Ponieważ tracisz zainteresowanie seksem, a ta sytuacja powoduje wiele strachu”, mówi Giménez. A ponieważ każda kobieta doświadcza swojej seksualności na różne sposoby, „musimy uważać, aby nie popaść w tę diagnozę tylko dlatego, że nie mamy związków. Każda sprawa zasługuje na profesjonalne wsparcie” - dodaje.

Jeśli ta sytuacja jest utrzymywana w sposób chroniczny, „kończy się to unikaniem wszelkiego rodzaju kontaktów seksualnych. Są to zaburzenia, które występują z bólem podczas aktu seksualnego i są głównie spowodowane brakiem pragnienia doznania strachu”. Laguna Bonilla.

I chociaż specjaliści mogą wnieść duży wkład w to zaburzenie, tak naprawdę ważne jest wzmocnienie poczucia własnej wartości kobiet i pomoc małżonkom w poczuciu bezpieczeństwa i wyrażaniu siebie bez obawy o ich zmartwienia i potrzeby w momencie spotkania miłosnego, aby świadomie zareagować i „połączyć się” z nimi.