Rak płuc jest obecnie najbardziej śmiercionośną postacią raka w Stanach Zjednoczonych i innych krajach rozwiniętych. W rzeczywistości większość metod leczenia raka, które działają dobrze w przypadku innych nowotworów, często nie działa dobrze w przypadku raka płuc. Ponadto rak płuc jest często diagnozowany tylko wtedy, gdy jest dobrze zaawansowany, i łatwo jest zrozumieć, dlaczego ta choroba jest tak często śmiertelna.

Zapobieganie rakowi płuc jest zatem nawet ważniejsze niż zapobieganie wielu innym nowotworom tylko dlatego, że rokowanie jest często tak złe. Dla większości ofiar tej choroby można temu całkowicie zapobiec - po prostu nie paląc. Osiem na dziesięć osób z rozpoznaniem raka płuc każdego roku to palacze.

Sześć na dziesięć osób z rozpoznanym rakiem płuc umiera w ciągu roku. Od siedmiu do ośmiu umrze w ciągu dwóch lat. Leczenie się poprawia, a dziś istnieje kilka osób, które przeżyły raka płuc. Ponieważ jednak skupiamy się na lepszych metodach leczenia, nie możemy stracić koncentracji na zapobieganiu.

Oczywiście najłatwiejszym sposobem zapobiegania rakowi płuc jest nie palenie. Istnieje jednak kilka innych środków, które możesz podjąć, aby zmniejszyć ryzyko raka płuc, niezależnie od tego, czy palisz, czy nie.

Pierwszy to zdrowa dieta bogata w owoce i warzywa. Niektóre badania wykazały, że ludzie, którzy jedzą owoce i warzywa, są bardziej narażeni na raka płuc niż ludzie, którzy jedzą różne tego rodzaju pokarmy.

Oprócz zakazu palenia ważne jest, aby trzymać się z dala od innych palaczy. Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne donosi, że palenie bierne jest tak samo niebezpieczne, jak samo palenie. Współmałżonkowie palaczy, którzy palą, są o 30% bardziej narażeni na rozwój raka płuc niż małżonkowie osób niepalących. Ponadto narażenie na azbest, arsen i radon zwiększa ryzyko raka płuc.

Dodaj zieloną herbatę do swojej diety

Kolejną mało znaną sztuczką chroniącą twoje ciało przed wieloma rodzajami chorób, w tym wieloma rodzajami raka, jest picie zielonej herbaty. Wiele badań wykazało, że zielona herbata skutecznie chroni zdrowie i zapobiega chorobom. Wynika to z faktu, że zielona herbata jest wypełniona przeciwutleniaczami - jednymi z najsilniejszych na rynku.

Przeciwutleniacze są bardzo skuteczne w walce z wolnymi rodnikami, które powstają podczas przetwarzania żywności w naszym ciele. Wolne rodniki wytwarzane przez nasz organizm uszkadzają nasze komórki i nasze DNA i ostatecznie prowadzą do chorób, jeśli nie będziemy z nimi walczyć. Jednak przeciwutleniacze zwalczają te wolne rodniki, zanim mogą spowodować szkody. Jeśli codziennie otrzymamy odpowiednią ilość przeciwutleniaczy, będziemy kontrolować te wolne rodniki.

Wspomniałem powyżej, że naukowcy uważają, że dieta bogata w owoce i warzywa zapobiega rakowi płuc. Wynika to prawdopodobnie również z faktu, że świeże owoce i warzywa są dobrym źródłem przeciwutleniaczy. Niektóre rodzaje owoców i warzyw są lepsze niż inne. Aby uzyskać optymalne korzyści, należy regularnie uwzględniać jedne z najsilniejszych w swojej diecie.

Najlepsze źródła żywności dla przeciwutleniaczy to:

o karczochy

o szparagi

o czerwona fasola

o jagody

o Granaty

Gorzka czekolada

o pomidory

I zielona herbata. Jednym z najważniejszych przeciwutleniaczy jest EGCG, który jest bogaty w rośliny Camilla sinensis (drzewa herbacianego). Zielona herbata jest najlepszą formą tego przeciwutleniacza, ponieważ nie jest fermentowana podczas przetwarzania. Czarna herbata jest fermentowana, co zmienia niektóre jej przeciwutleniacze. Czarna herbata jest nadal zdrowa, ale najlepszym źródłem przeciwutleniaczy jest zielona herbata.

Ostatnie badanie zgłoszone przez brytyjską Radę ds. Herbaty analizuje zdolność zielonej herbaty do zapobiegania rakowi płuc. W szczególności badanie to wykazało, że zielona herbata wydaje się spełniać dwie główne funkcje zapobiegające rakowi.

Zielona herbata wydaje się powodować apoptozę nieprawidłowych komórek. Apoptoza jest uporządkowanym procesem śmierci komórki. Śmierć komórek z powodu apoptozy jest dobra, ponieważ zabija uszkodzone lub niepotrzebne komórki. Wydaje się, że zielona herbata pomaga organizmowi pozbyć się potencjalnie szkodliwych komórek, uruchamiając proces apoptozy.

Zielona herbata wydaje się również zapobiegać rakowi płuc, hamując wzrost nieprawidłowych komórek płucnych. W ten sposób zielona herbata zapobiega wzrostowi i rozprzestrzenianiu się komórek, dopóki apoptoza nie zabije komórek. Te dwie siły pomagają pozbyć się ciała nienormalnych komórek, zanim będą mogły się replikować i spowodować problem.

Oczywiście potrzebne są dalsze badania, aby dokładnie określić, jak działa zielona herbata i jak najlepiej wykorzystać ją do zapobiegania rakowi płuc i wielu innym chorobom. W międzyczasie jednak nie ma powodu, aby nie włączać zielonej herbaty do codziennego życia.

Zielona herbata jest absolutnie bezpiecznym napojem. Nie ma skutków ubocznych, a nawet ci, którzy są wrażliwi na kofeinę, zwykle dobrze tolerują zieloną herbatę, ponieważ jej zawartość kofeiny jest bardzo niska w porównaniu do kawy i napojów gazowanych. Więc zrób sobie przyjemność - wypij zieloną herbatę!