Drożdże piwowarskie - które wybrać?

Planujesz uwarzenie swojego własnego, domowego piwa? Jeśli tak, to będziesz potrzebował drożdży piwowarskich. Wyróżnia się dwa rodzaje drożdży: dolnej i górnej fermentacji. Różnią się od siebie składek, choć są bardzo podobne z wyglądu. Prawdopodobnie takie drożdże nie będą i potrzebne, ponieważ w domowych warunkach sprawdzą się drożdże suche, granulowane. O tym jak ważne są drożdże dowiesz się poniżej.

Drożdże

źródło: alembik.eu

Jak dwie połówki pomarańczy

 

W Polsce mówi się, że para to dwie połówki jabłka. W Hiszpanii z kolei parą nazywa się dwie połówki pomarańczy. Piwowarzy uważają, że najlepszym połączeniem kobiety i mężczyzny są drożdże z cukrem. Cukier to kobieta, która pobudza drożdże do działania. Jeśli zamierzasz uwarzyć swoje pierwsze piwo, to cukier będzie Twoim najlepszym przyjacielem. Podobnie zresztą jak temperatura.

 

Drożdże granulowane, suche

 

To najlepszy wybór dla amatora warzenia piwa. Suche drożdże pracują szybciej od kuchennych. Gdy zalejesz miksturę (woda plus drożdże) ciepłą wodą z cukrem (w formie syropu) i potrząśniesz lekko naczyniem, to samoistnie rozpoczniesz etap fermentacji. Pamiętaj, że drożdże można bardzo łatwo zabić temperaturą wody oraz otoczenia. Pamiętaj, aby pomieszczenie w którym stoi piwo miało temperaturę maksymalnie 20 stopni. Jeśli będzie zbyt ciepło lub zbyt chłodno - nie uwarzysz piwa, a nawet jeśli - nie będzie się ono nadawało do spożycia.

 

Jeśli planujesz stworzyć coś lepszego, możesz użyć drożdży górnej lub dolnej fermentacji. Co prawda takie piwo będzie wymagało dłuższego leżakowania, ale w smaku będzie rewelacyjne! Na koniec warto dodać, że aby piwo było jak najlepsze, powinieneś użyć odpowiedniego naczynia. Nie warz piwa w zwykłym wiadrze. Lepszym naczyniem będzie pojemnik nierdzewny lub kanka na mleko.