Destylator do bimbru - jaki wybrać?

Alkohol domowej roboty jest zawsze lepszy od kupowanego. Dlaczego? Ponieważ nie zawiera żadnej dodatkowej chemii i polepszaczy. Można to sobie bardzo prosto wytłumaczyć. Dlaczego po kilku głębszych na drugi dzień boli nas głowa? I dlaczego, na przykład po bimbrze nie ma takiego efektu? Alkohol produkowany na skalę światową i sprzedawany w naszym kraju (i nie tylko) jest gatunkowo bardzo słaby. Od kilku lat trudno znaleźć dobrą, polską wódkę. Skoro nie można znaleźć, warto na własną rękę rozpocząć produkcję na użytek własny.

Destylator

źródło zdj. /alembiki-miedziane.pl

Jaki aparat do destylacji?

 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów aparatów do destylacji alkoholu. W zależności od tego ile masz pieniędzy, możesz wybierać pomiędzy produktami miedzianymi, a zwykłymi - stalowymi. Im droższy destylator, tym większą moc będzie miał nasz alkohol.

 

Kolumna rektyfikacyjna

 

Jest to miedziany destylator, dzięki któremu możesz wyprodukować nawet 96% alkohol. Niebywałym plusem kolumny jest możliwość jej regulacji. Jeśli pomieszczenie do produkcji domowego alkoholu jest małe, to nic się nie dzieje - kolumna filtracyjna bez problemu się zmieści. Alkohol, który wyprodukujemy z takiej kolumny ma mocny, głęboki smak. Przy zawartości alkoholu na poziomie 95% warto rozcieńczyć wyrób z wodą destylowaną.

 

Destylator w formie szybkowaru

 

Jest to alternatywa dla miedzianej kolumny i kosztuje 2000 złotych mniej (koszt kolumny to 2200 zł). Urządzenie nie jest duże i zawiera specjalną chłodnię. Standardowa pojemność to siedem litrów. Z takiego destylatora możemy wyprodukować alkohol o mocy do 95%.

 

Destylator standardowy

 

Standardowy destylator, który wymaga obecności człowieka przez cały czas produkcji alkoholu. Wymaga sporej uwagi i sporej ilości gazu. Destylator stawiamy na ogniu i kropla po kropli skraplamy nasz trunek. Takiego urządzenia z pewnością korzystali Wasi dziadkowie i zdaniem doświadczonych kiperów, nie ma lepszego alkoholu, niż ze standardowego destylatora.

 

Jaki aparat do destylacji wybrać? To zależy tylko od Was. Jeśli dysponujecie sporym budżetem, to możecie się pokusić o kolumnę rektyfikacyjną. Przy skromniejszym budżecie polecamy szybkowar. Jest niewielki, poręczny - wręcz kompaktowy!