Przechowywanie domowych trunków - co musisz wiedzieć?

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z produkcją alkoholu do użytku własnego, musisz wiedzieć, że miejsce przechowywania butelek ma ogromne znaczenie dla jakości Twojego trunku. Każdy alkohol (poza bimbrem) dojrzewa w suchym i dosyć chłodnym miejscu. Gdy uwarzysz piwo i rozlejesz go do butelek, to najlepszy smak złocistego trunku osiągniesz dopiero po kilkutygodniowym leżakowaniu. Przyjęło się, że najlepszym miejscem na alkohol jest barek. Owszem, ale dla domowych trunków wysoka temperatura otoczenia będzie niekorzystna. W barku możesz trzymać wódkę, whisky i rum. Wino, piwo i bimber domowej roboty powinny leżakować.

Przechowywanie alkoholu

Domowe piwo i wino

 

Jeśli jeszcze nie warzyłeś piwa, to pewnie nie wiesz, że przed rozlaniem piwa do butelek musisz do nich wrzucić dwie łyżki cukru. Dzięki obecności cukru piwo w trakcie leżakowania nadal będzie fermentować. Potrzebuje do tego też odpowiednich warunków, czyli suchości i temperatury około 20 stopni. Piwa sklepowe są pasteryzowane, dlatego nie dojrzewają w butelce. Ty możesz rozlać piwo do 10 butelek i pić jedno raz w tygodniu. Po 10 tygodniu będziesz już pił portera, czyli najmocniejsze piwo Twojej własnej roboty. Leżakowanie zrobiło swoje.

 

Podobnie sytuacja ma się z domowym winem. Po rozlaniu do butelek i zakorkowaniu wino nadal będzie dojrzewać i zmieniać smak na lepszy. Jeśli przeniesiesz takie wino do ciepłego pomieszczenia, to przestanie ono pracować i zawartość alkoholu stanie w miejscu. Jest to nieodwracalne.

 

Gdzie trzymać domowe trunki?

 

Najlepszym miejscem będzie zacieniona piwnica. Pamiętaj, że piwo i wino domowej roboty nie lubią światła. Światło zakłóca proces dojrzewania. Butelki z alkoholem powinny znaleźć się na specjalnym stelażu (kupisz go za 100 złotych), najlepiej zakryte ściereczką. Pamiętaj, aby nie wpuszczać dzieci do tego miejsca!

 

Jeśli lubisz szlachetny smak piwa czy domowego wina, to po zakończeniu produkcji ulubionego alkoholu zadbaj o warunki leżakowania. Gdy alkohol będzie spokojnie dojrzewał staraj się nie zakłócać tego procesu częstym sprawdzaniem, czy ktoś przypadkiem nie zwędził Ci jakiejś butelki. Alkohol lubi ciszę i potrafi wynagrodzić miesiące czekania.