Destylacja w alembiku miedzianym

Alembik w kształcie łabędziej szyi to urządzenie do produkcji alkoholu w domowych warunkach. Znany jest od kilkuset lat jako jeden z najlepszych destylatów. Co możemy w nim wyprodukować? Każdego rodzaju alkohol, jaki tylko chcemy. Dzięki temu, że alembik wykonano ze stopu miedzi, gwarantuje on niezawodność i odpowiednią moc alkoholu. Jeśli planujesz produkcję alkoholu na własny użytek, to możesz spróbować przygody z alembikiem miedzianym. Na pewno nie zamienisz go na nic innego.

Alembik

Wygląd zewnętrzny

 

Alembik miedziany swoim wyglądem przypomina łabędzią szyję. Chłodnica w dolnej części pojemnika (wiaderka) wyposażona jest w rurę wlotową dla wody oraz rurę wylotową u góry, gdzie woda (ciepła) wydostaje się na zewnątrz. Woda powinna krążyć w alembiku w kierunku przeciwnym do wlatujących par alkoholowych. Konstrukcję tego destylatora stworzono w Mauretanii na wzór tradycyjnych kotłów do produkcji alkoholu. Alembiki na krótki czas zawitały na półwysep iberyjski, gdzie Hiszpanie i Portugalczycy wręcz zakochali się w tym urządzeniu. Po kilku latach całą Europę zalały alembiki i do dzisiaj są chętnie wybierane przez miłośników dobrego alkoholu.

 

Zasada działania

 

Zasada działania alembiku miedzianego jest bardzo prosta. Celem jest oddzielenie alkoholu od cieczy, która ją zawiera. Może to być wino, zacier czy nastaw. W trakcie destylacji, alkohol zaczyna wrzeć i paruje o wiele szybciej od pozostałych cieszy (alkohol paruje przy 78,3 stopniach, a pozostałe ciecze przy 100 stopniach). Alkohol przedostaje się do miedzianej spirali i po procesie chłodzenia zaczyna się powoli skraplać. W ten sposób otrzymujemy destylat. Teraz możemy zająć się frakcją, która nas najbardziej interesuje. Pożądanym alkoholem jest "serce". Ma około 45%-65% alkoholu i najlepsze właściwości smakowe. Pozostałe frakcje to przedgon i pogon. Nie każdy lubi ich smak.

 

Destylacja w alembiku jest bardzo prosta, a samo urządzenie mało skomplikowane. Jeśli chcecie wyprodukować alkohol o wybornym smaku, to powinniście zainwestować pieniądze w miedziany alembik. Jest bardzo odporny na uszkodzenia i gdy raz spróbujecie z niego alkoholu, to zapomnicie jak smakuje wódka sprzedawana w sklepie.