Beczki dębowe czy szklane beczułki? Co wybrać?

Gdy wyprodukujesz swój pierwszy alkohol, powinieneś go przelać do jakiegoś naczynia z kranikiem, by w wolnych chwilach cieszyć się jego smakiem. Miłośnicy domowych alkoholi mają dylemat w kwestii wyboru beczki, w której będą przechowywać alkohol. Co wybrać? Dębową beczkę czy szklaną beczułkę? Wszystko zależy od preferencji smakowych degustatora, dlatego moim zdaniem powinieneś zainwestować zarówno w beczkę dębową, jak i w szklaną beczułkę.

Beczki

Drewno uszlachetnia trunek

 

Whisky dojrzewa w beczkach dębowych, ponieważ drewno nadaje głębokiego smaku alkoholom. Co jest ciekawe to fakt, że nie każdy toleruje lekką goryczkę, czyli tą dębową nutę. Koszt beczki dębowej to wydatek 300 złotych, a jej pojemność to 4 litry netto. Jeśli chcesz przechowywać swój alkohol w takiej beczce, to nie tylko zapewnisz trunkowi piękne opakowanie, lecz również dojrzewanie w prawdopodobnie najlepszych warunkach dla alkoholi wysokogatunkowych.

 

Szklana beczka

 

Szklana beczka z kranikiem powinna znaleźć się w Twoim domu, ponieważ jak wspomniałem akapit wyżej, nie każdy człowiek toleruje smak i zapach dębowej beczki. Koszt szklanej beczułki nie jest zbyt mały. Będziesz musiał wydać minimum sto złotych. To i tak o 200 złotych mniej, niż za beczkę dębową.

 

Kup obydwie na raz!

 

Gdybym produkował alkohol w ilości około 8 litrów, to wybrałbym obydwa warianty. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób dasz wybór swoim gościom, jakiego trunku chcą spróbować. Alkohol znajdujący się w szklanej beczułce będzie miał dokładnie taki smak, jaki mu nadałeś. Alkohol z dębowej beczki będzie smakował zupełnie inaczej. Odczujesz lekką goryczkę, a po kilkunastu miesiącach takiego dojrzewania stworzysz coś na podstawie whisky.

 

Na zakończenie chciałbym podzielić się sugestią, abyście po zakończeniu produkcji alkoholu nie przelewali do butelek po już opróżnionym trunku. Domowy alkohol to nie wódka sklepowa i powinna mieć swój własny, unikalny styl. Możesz kupić karafkę lub duży dzban z kranikiem, jeśli chcesz zaoszczędzić. I najważniejsze: Pamiętaj, że domowy alkohol smakuje najlepiej.