Zaprawki do wina - które są najlepsze?

Pewnie nie raz próbowałeś zrobić wino domowymi sposobami. Jeśli nasłuchałeś się znajomych, że to całkiem prosta czynność, to nie mieli oni racji. Produkcja wina w warunkach domowych to skomplikowana czynność i wymaga przede wszystkim sporo cierpliwości. Nie możesz się spieszyć i oczekiwać natychmiastowych efektów. Wino to bardzo szlachetny trunek i od tego jak będziesz traktował swój wyrób będzie zależał jego smak. Jeśli masz chwilę czasu i zastanawiasz się nad wyborem najlepszej zaprawki do wina, to zapoznaj się z moimi propozycjami.

Zaprawki

Czym jest zaprawka?

 

Zaprawka to po prostu esencja, która nadaje winu smak. Zaprawek można używać także do produkcji nalewek i każdego alkoholu, którego głównym składnikiem podczas fermentacji są owoce słodkie. Podczas wyboru esencji powinieneś się kierować zdrowym rozsądkiem. Na początku kupuj tylko te smaki, które znasz. Na rynku znajdziesz nawet esencje mango. Jest to bardzo słodki owoc i w Polsce jada się go rzadko.

 

Które zaprawki są najlepsze?

 

Osobiście polecałbym produkty firmy Stranos. Doceniam ich zaprawki, zwłaszcza te z czarnej porzeczki. Są bardzo dobrym półproduktem w trakcie produkcji wina. Wbrew obiegowym opiniom, zaprawki Stranos nadają się również do likierów oraz nalewek. Są oczywiście bardzo słodkie, ale przy tym delikatne i pozostawiają bardzo ciekawy posmak na końcu języka. Drugim bardzo dobrym produktem jest pigwówka. Dziwi mnie to, że tak mało ludzi docenia smak pigwy. To jeden z tych owoców, który kilkaset lat temu był produkowany w Polsce na skalę światową. Wino o smaku pigwy jest lekkie, bardzo słodkie i niezwykle aromatyczne. Jeśli zrobicie sobie grzańca z takiego wina, to żadna choroba nie ma prawa Was złapać.

 

Polecałbym także klasyczne zaprawki gruszkowe, które są bardzo niedoceniane. Być może konsumenci mają uraz do "jabcoka", którego skład to jabłka i gruszki. Sama gruszka w postaci zaprawki jest aromatyczna, lekka i dodaje trunkom elegancji. Idealna esencja do białych win.

 

Jeśli nie korzystałeś nigdy z zaprawek do wina, to pora to zmienić. Dzięki nim uzyskasz odpowiedni smak i pożądaną moc swojego alkoholu. Zaprawki kosztują około siedem złotych i możecie je kupić w każdym sklepie z destylatorami lub nawet w dużych monopolach.