Zestaw do produkcji domowego piwa - piwo za 20 złotych!

Chcesz uwarzyć swoje pierwsze w życiu piwo? Doskonale! Osobiście uważam, że nie ma nic lepszego od smaku domowego piwa. Ty sam zadecydujesz z jakich składników je przyrządzisz. Choć cały proces ważenia i leżakowania może zająć nawet do 40 dni, to uwierz mi, że naprawdę warto się poświęcić. Koszt wyprodukowania 10 litrów piwa jest niewielki. Gdy już raz spróbujesz własnego wyrobu, prawdopodobnie nie wypijesz niczego innego prócz piw regionalnych. Chcesz uwarzyć piwo? Zapraszam do czytania!

Piwo

Dlaczego warto kupić zestaw i z czego się składa?

 

Zestaw do produkcji piwa składa się ze specjalnego, plastikowego wiaderka (pojemnik fermentacyjny - 23 litry), kranu 3/4 cala, rurki fermentacyjnej z PCV, winomierza oraz miernika zawartości alkoholu. Ile kosztuje taki zestaw? W pierwszym lepszym sklepie dostaniesz taki komplet za 100 złotych.

 

Zestaw do produkcji piwa: składniki

 

Do produkcji 10 litrów piwa będziesz potrzebował przede wszystkim drożdży piwowarskich (7 złotych), cukier (7,50 złotych) oraz słód jęczmienny (5,50 złotych). To daje sumę 20 złotych. Z tych składników przygotujesz 10 litrów piwa pod warunkiem, że zapamiętasz najważniejszy punkt produkcji - nigdy, ale to przenigdy nie zaglądaj do pojemnika fermentacyjnego, gdy piwo ma mniej, niż 12-14 dni. Zakłócisz pracę drożdży i spowolnisz proces fermentacji.

 

20? A może 120?

 

Do produkcji domowego piwa potrzebujesz 120 złotych, ale "stówkę" możesz wbić sobie w koszty inwestycji. Gdy będziesz posiadał zestaw produkcyjny, posłuży Ci on przez wiele, wiele lat Po pierwszym warzeniu każde kolejne, to wydatek zaledwie 20 złotych, lub nawet mniej, bo cukru nie musisz wliczać (masz go zapewne sporo). Jak smakuje domowe piwo? Lepiej, niż możesz to sobie wyobrazić. Jest naturalne, bardzo aromatyczne i takie mocne, jakie sam zadecydujesz. Pamiętaj, że najważniejszy po fermentacji wstępnej jest leżakowanie i dojrzewanie piwa. To właśnie w tym momencie nabiera ono mocy. Jeśli chcesz uzyskać 5,5% alkoholu - daj piwu leżakować do tygodnia czasu. Jeśli lubisz portera, zostaw piwo na około 3 miesiące. Będzie miało około 7 - 7,2% alkoholu.

 

Domowe piwo? To tylko 20 złotych!