Przemysł

Dzięki automatyzacji zadań możesz poprawić szkolenie kierowców

By 14 lutego 2020 No Comments

Szkolenie kierowców jako rozwinięcie od kontrolowanego do automatycznego przetwarzania.

W badaniach psychologicznych nauka prowadzenia jest postrzegana jako typowy przykład rozwoju od kontrolowanego do automatycznego przetwarzania poprzez szkolenie. Podczas jazdy należy wykonać i zintegrować różne podzadania. Sterownik często musi przełączać się między tymi podzadaniami. Dotyczy to takich zadań, jak sterowanie pedałami, zmiana biegów, zmiana pasów, zatrzymanie pojazdu, odjechanie, skanowanie wzrokowe podczas zbliżania się do skrzyżowania, patrzenie na znaki drogowe, obserwowanie innego ruchu, stosowanie przepisów drogowych itp.

Jako przykład: jeśli nauczysz się prowadzić samochód, musisz świadomie dbać o wszystko, co robisz. Kierowanie i sterowanie pedałami wymaga starannej uwagi. Jednak obserwowanie innego ruchu, świateł i znaków drogowych wymaga również świadomej uwagi. Często naciskasz niewłaściwy pedał lub zwalniasz sprzęgło zbyt szybko, powodując zgaśnięcie silnika lub obracasz kierownicę zbyt mocno, jeśli sytuacja wymaga od ciebie zatankowania znaku drogowego lub innego pojazdu. Rozmowa z pasażerem może być trudna i niebezpieczna, ponieważ mówienie wymaga również kontrolowanej uwagi.

Zadanie, które zostało bardzo dobrze wykonane, staje się automatyczne. Automatyczne zadania wymagają niewielkiej mocy obliczeniowej lub nie wymagają jej wcale. Z tego powodu automatyczne zadania mogą być wykonywane równolegle (jednocześnie) z innymi zadaniami. Na przykład możesz biegać i jeść w tym samym czasie. Automatyczne zadania są wykonywane szybko i sprawnie i nie wymagają prawie żadnej świadomej uwagi. Natomiast kontrolowane procesy:

  • wymagają świadomej uwagi,
  • są wykonywane wolniej i są świadomie kontrolowane,
  • są podatne na błędy,
  • i nie można go wykonywać jednocześnie z innymi kontrolowanymi zadaniami (wielozadaniowość nie jest możliwa).

Jeśli podzadania z jazdy nie są wystarczająco zautomatyzowane (i nadal wymagają kontrolowanego przetwarzania):

  • sterownik jest lekko przeciążony
  • popełnia więcej błędów
  • wykonanie zadania zajmuje więcej czasu. Może to oznaczać, że zadania tymczasowego nie można wykonać na czas, np. B. zbliżając się do skrzyżowania. Z tego powodu wyszkoleni kierowcy często nie sygnalizują na czas lub nie patrzą we właściwym kierunku, co prowadzi do wypadku.

Istotną częścią dobrego szkolenia kierowców jest dobra i wydajna automatyzacja zadań związanych z częściami. Od tego zależy, czy uczeń uczy się dobrze prowadzić, szansa zdania testu kierowcy i bezpieczeństwo kierowcy.

Automatyzacja umiejętności nie jest optymalna podczas tradycyjnego szkolenia kierowców.

Wszystkie te zadania są przyswajane podczas regularnego szkolenia kierowców w samochodzie do nauki, ale zwykle nie są wystarczająco zautomatyzowane. Powodem tego jest to, że podczas jazdy uczącym się samochodem na drodze zdarzają się nieoczekiwane sytuacje i często następuje zmiana między zadaniami. Trenerowi trudno jest kontrolować sytuacje i zdarzenia drogowe. W związku z tym, indywidualnie Podzadania nie mogą być praktykowane na szeroką skalę i wymagana jest szeroko zakrojona praktyka, aby przejść od przetwarzania kontrolowanego do automatycznego. W rezultacie większość kierowców studentów tutaj w Holandii potrzebuje co najmniej 40 godzin szkolenia na drodze, zanim będą mogli ubiegać się o egzamin na prawo jazdy, który tylko 50% przechodzi po raz pierwszy. Jednak podczas testu kierowcy często zdarza się, że silnik gaśnie z powodu złej kontroli sprzęgła lub uczeń nie skanuje prawidłowo podczas zbliżania się do skrzyżowania. Jest to spowodowane przeciążeniem sterownika, gdy kilka podzadań wymaga jednocześnie kontrolowanej uwagi. Szkolenie kierowców w uczącym się samochodzie na drogach publicznych nie jest najskuteczniejszym sposobem nauki jazdy. Automatyzacja zadań związanych z częściami jest powolna i może minąć kilka lat, zanim kierowca przejdzie test kierowcy, zanim zostanie osiągnięty odpowiedni poziom automatyzacji.

Niski poziom automatyzacji jest prawdopodobnie główną przyczyną stosunkowo wysokiej liczby wypadków wśród młodych kierowców we wczesnych latach prowadzenia pojazdu. Obciążenie psychiczne różni się znacznie podczas jazdy. Obciążenie zadania zwiększa się, jeśli jednocześnie wykonywanych jest więcej podzadań wymagających kontrolowanego przetwarzania lub przełącza się więcej między kontrolowanymi zadaniami. Nieoczekiwana sytuacja, taka jak przejście pieszego przez ulicę, może prowadzić do nagłego wzrostu obciążenia pracą, prowadząc do błędów i zwiększonego ryzyka wypadków. Jeśli zadania dotyczące części są bardziej zautomatyzowane, przeładowanie jest mniej prawdopodobne, a kierowca może reagować szybciej i bezpieczniej.

Symulator jazdy może być szczególnie pomocny w tym względzie, ponieważ pozwala kierowcy uczącego się ćwiczyć poszczególne zadania prowadzenia pojazdu w sposób zautomatyzowany.