Niedawno napisałem na moim blogu o sprawie Cher Lyn Tomayko. Od lat znajduje się na liście poszukiwanych przez FBI, ponieważ porwała dziecko i przywiozła ją do Kostaryki na podstawie nakazu sądowego, że dziecko powinno zostać niedawno w Stanach Zjednoczonych. Kostaryka przyznała Kostaryce status uchodźcy w związku z wnioskami Stanów Zjednoczonych o ekstradycję. Teraz inna kobieta poprosiła o taką samą ochronę. Nazywa się Nicole Elise Kater i ma 28 lat. Twierdzi, że uciekła z dzieckiem do Kostaryki (wbrew nakazowi sądowemu), aby uniknąć agresji i dziwnych praktyk seksualnych jej przyjaciela (i ojca dziecka) Johna F. Gehla. Obecnie przebywa w więzieniu Buen Pastor, w oczekiwaniu na decyzję o ekstradycji. Podobnie jak Tomayko, prosi o status uchodźcy, który pozwoliłby jej pozostać w Kostaryce z dzieckiem. Podobnie jak ojciec dziecka Cher, ojciec twierdzi, że nie było agresji ani dziwnych zachowań seksualnych, które mogłyby uzasadniać taki status.

W moim poprzednim blogu opowiadałem się za stanowiskiem Cher Lyn Tomayko za decyzją Kostaryki o przyznaniu statusu uchodźcy. Zrobiłem to co do zasady i zaakceptowałem fakt, że w sprawie Cher doszło do nadużycia, które uzasadniało jej lot do Kostaryki. Nadal popieram koncepcję, zgodnie z którą Kostaryka słusznie przyznałby taki status, gdyby dochodzenie było trudne, co dowodzi, że doszło do nadużycia. W kilku komentarzach rzuciła mi wyzwanie starsza córka byłego chłopaka Cher i ojca dziecka, który przywiózł Cher do Kostaryki. Młoda dama bez wątpienia poinformowała mnie, że jej ojciec był całkowicie niewinny. Nie będę omawiał sprawy z kimś, kto z pewnością jest bliżej faktycznej sytuacji, niż mógłbym kiedykolwiek być. Powiem, że czuję się nieswojo z tą damą, która najwyraźniej próbuje jeździć „korzeniami” decyzji Tomayko. Może to, co mówi, jest prawdą. Jednak Kostaryka musi uważnie przyjrzeć się faktom sprawy, zanim ponownie przyzna taki status. W przeciwnym razie otworzą blokady dla takich wniosków, a niektórym z pewnością nie będzie uzasadniona.

Oczywiście powinno być oczywiste, że kobiety zasługują na szacunek. Obecna nominacja Sarah Palin na wiceprezydenta z Johnem McCainem w Reprezentacji na Bilecie oraz jej niesamowity występ na Kongresie Republikańskim zeszłej nocy potwierdzają, że nie tylko zasługują na szacunek, ale także są w stanie zdobyć go twarzą w twarz z gwałtownością i wulgarnymi próbami Wręcz przeciwnie. W przypadkach, w których istnieje wyraźne nadużycie, a mimo to sąd USA próbuje zastraszyć Kostarykę, by odstąpić od swoich roszczeń (jak zdawało się to robić Cher Tomayko), Kostaryka ma prawo chronić godność ludzką, chroniąc ją przyznał taki status ochrony i prawo kobiety do życia z dzieckiem bez nadużyć, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Kostaryka musi jednak również starannie przeanalizować fakty dotyczące takich przypadków, a nie tylko rozwiać wątpliwości dotyczące wniosków o poparcie wniosku o nadanie statusu uchodźcy. Spacer jest bardzo cienki, a Kostaryka musi bardzo uważać na tę i wszystkie inne przyszłe sprawy.