Jak składają się gry przygodowe w stylu retro

Najważniejsze w tekstowych grach przygodowych jest to, że zazwyczaj nie mają grafiki. Świat gry składa się z wielu miejsc opisanych słowami, choć niektóre tekstowe gry przygodowe wyświetlają obrazy lokalizacji wraz z opisem. Aby zagrać w tę grę, musisz wprowadzić instrukcje, aby gra wiedziała, co chcesz zrobić. Na przykład wpisz „Idź na północ”, aby dostać się do innej lokalizacji, lub „Pobierz lampę”, aby podnieść lampę, jeśli jest ona w Twojej bieżącej lokalizacji.

Celem gry przygodowej jest rozwiązanie zadania. Może to być zabicie smoka, uratowanie księżniczki, odzyskanie przedmiotu lub rozwiązanie zagadki. Gra działa jak oczy, uszy i dotyk oraz opisuje to, co jest widoczne w Twojej bieżącej lokalizacji, a także wszystkie obiekty, które możesz nagrać. Podróżując przez świat gry, napotkasz różne zagadki, które należy rozwiązać przed przejściem dalej, a także wszystkie niebezpieczeństwa, które należy pokonać.

Oto przykład tekstowej gry przygodowej w akcji.

Jesteś w lesie Długa kręta droga prowadzi na północ, a mały dom wychodzi na południe. Na wschodzie, w oddali, znajduje się duża jaskinia.

Oto lampa.

Co chcesz robić

> Zdobądź lampę

Masz teraz lampę.

> Lampa światła

Lampa nie zawiera oleju.

Więc wiesz, że jesteś w lesie, gdzie możesz zobaczyć drogę, dom i jaskinię. Możesz wybrać, czy chcesz przejść do jednego z opisanych obszarów, wpisując „n”, „Północ” lub „Północ”. W tym momencie jest też lampa, którą możesz podnieść. Jeśli jednak chcesz je zapalić, musisz znaleźć trochę oleju. To zagadka, którą musisz rozwiązać, ponieważ potrzebujesz lampy, aby dostać się do jaskini. W przeciwnym razie jest zbyt ciemno, aby je zobaczyć.
Zobaczmy teraz, jak zestawione są tekstowe gry przygodowe.

STWÓRZ SWÓJ ŚWIAT GRY

Podobnie jak książki, tekstowe gry przygodowe zwykle zaczynają się od jednego pomysłu. Wyobraź sobie wioskę, w której ludzie umierają, ponieważ zła wiedźma ich przeklęła. Lokalizacje w twoim świecie gry składają się głównie z wiosek, zamków, lasów i jaskiń. Powiedzmy teraz, że musisz dotrzeć do zamku czarownicy i zabić ją, aby klątwa została zdjęta. Twój zamek byłby twoim ostatecznym celem w grze. Być może przeklęta wioska może być twoim punktem wyjścia. Teraz możesz utworzyć listę lokacji w grze, które obejmują: Village1, Village2, River, Lake, Cave1, Cave2, Glade, Mountain1, Mountain2, Village Tavern, Forest i tak dalej.

Jeśli miejsce obejmuje większy obszar lub jest budynkiem, możesz rozlać je na podobszary, takie jak na wschód od lasu, na zachód od lasu, przed jaskinią, na środku jaskini, za jaskinią, w kuchni tawerny, w barze tawerny itp. . Musisz także upewnić się, że lokalizacja jest widoczna, zanim podasz ją w opisie lokalizacji. Na przykład możesz zobaczyć kuchnię tawerny tylko po pierwszym wejściu do tawerny. Oczywiście jest to oczywiste, ale można popełnić takie błędy.

POŁĄCZENIA

Aby gracz mógł poruszać się w świecie gry, musisz połączyć swoje lokalizacje. Na przykład: jeśli jesteś w przeklętej wiosce i jest tawerna, którą musisz odwiedzić, musisz powiedzieć im, w którą stronę idą. Poruszasz się po świecie gry z kierunkami kompasu, którymi są północ, południe, wschód, zachód, północny wschód, północny zachód, południowy wschód i południowy zachód. Niektóre gry pozwalają nawet w górę i w dół.

Aby połączyć lokalizacje, musisz zdecydować, co możemy zobaczyć z Twojej bieżącej lokalizacji. W wiosce zobaczysz tawernę, sklepy, szkołę i kościół. Teraz zdecyduj, w którym kierunku są. Powiedzmy, że tawerna znajduje się na północy, szkoła na południu, sklepy na wschodzie, a kościół na zachodzie. Każde miejsce w grze ma numer, a lista połączeń wyglądałaby mniej więcej tak.

Lokalizacja 01 - Cursed Village

Północ = lokalizacja 01, południe = lokalizacja 02, zachód = lokalizacja 03, wschód = lokalizacja 04

Miejsce 02 - Tawerna

Północ = lokalizacja 05, południe = lokalizacja 01

Pamiętaj, że istnieje połączenie z powrotem do lokalizacji 01. Zawsze upewnij się, że możesz wrócić do poprzedniego miejsca, kierując się przeciwnie do kierunku, w którym się tam dostałeś ... na północ, aby się tam dostać, i na południe, aby wrócić. Na wschód, aby się tam dostać, i na zachód, aby wrócić.
Dostęp do niektórych miejsc można uzyskać dopiero po rozwiązaniu zagadki. W poprzednim przykładzie jest jaskinia, która będzie ciemna. Dlatego najpierw musisz zdobyć lampę, znaleźć trochę oleju, a następnie zapalić, zanim wejdziesz do jaskini. Inne miejsca mogą być strzeżone, więc będziesz potrzebował sposobu, aby się ich pozbyć lub ominąć. Tworzenie puzzli w celu dotarcia do określonych lokalizacji sprawia, że ​​gra jest bardziej interesująca niż ułatwienie graczowi znajdowania lokalizacji.

OBIEKTY

Przedmioty to przedmioty, których można używać, jeść lub nosić. Jego celem jest pomoc w wyszukiwaniu i rozwiązywaniu niektórych zagadek. Czasami przedmioty muszą być łączone: jak olej i lampa do pracy. Przedmioty znajdują się zwykle w miejscach, które czekają na odbiór. Niektóre obiekty są ukryte, dopóki nie zostaną ujawnione w grze. Na przykład kryształowa kula może być zamknięta w bagażniku i pojawia się tylko w bieżącym położeniu, gdy bagażnik został otwarty.

Wyobraź sobie, że chciałeś wejść do budynku, a ochroniarz cię powstrzymał. Może znajdziesz pieniądze i przekupisz go. A może znajdziesz panel, który pozwoli ci go ominąć. Przedmioty mogą być używane w nieograniczony sposób, aby dodawać puzzle do gry i znacznie utrudniać graczowi.

Zwróć uwagę na następujące rzeczy: Nie rób obiektu zbyt dużego lub zbyt ciężkiego, aby gracz mógł go przenosić i ogranicz liczbę jego przedmiotów. W grach przygodowych gracze mogą również upuszczać przedmioty, które niosą, aby mogli zbierać inne. Niektóre gry przygodowe nadają obiektom wagę. Liczba przedmiotów, które można nosić, zależy od ciężaru.

WYDARZENIA

Wyobraź sobie, że wchodzisz do jaskini i spotykasz wielkiego niedźwiedzia grizzly, który chce cię zjeść. Nie możesz eksplorować tej jaskini, ponieważ niedźwiedź blokuje ci drogę, więc musisz ją jakoś pokonać. Istnieją trzy rodzaje zdarzeń: wysoki priorytet, niski priorytet i lokalny.

Wysoki priorytet : Zdarzenia te mają miejsce, gdy tylko gracz wejdzie na miejsce, zanim będzie można wprowadzić polecenia. Na przykład niedźwiedź może cię zabić, jak tylko wejdziesz do jaskini, więc musisz coś zrobić przed wejściem, np. B. mieć pod ręką pistolet lub nosić zbroję.

Niski priorytet : Te wydarzenia dotyczą sytuacji, w których poruszasz się po grze. Na przykład, jeśli odczuwasz głód, pragnienie lub senność, lub jesteś ranny i tracisz krew. Te zdarzenia zgłaszają Twój stan bezpośrednio przed przekazaniem Ci kontroli wprowadzania danych.

Lokalny : Wydarzenia, które mają miejsce w Twojej bieżącej lokalizacji. Na przykład niedźwiedź nie zabije cię, gdy tylko wejdziesz do jaskini. Możesz się bronić lub opuścić jaskinię. Po potraktowaniu tego niedźwiedzia wydarzeniem lokalnym mówi się, że „widzisz martwego niedźwiedzia” lub „widzisz śpiącego niedźwiedzia”.

WNIOSEK

Ten artykuł obejmuje podstawowe zasady tekstowej gry przygodowej i zawiera wystarczającą ilość informacji, aby pomóc Ci stworzyć grę, z wybranym językiem programowania lub ze specjalnym twórcą przygód.