Domowe piwo z miodem

Smak domowego piwa często bywa nie do opisania. Nic nie cieszy tak bardzo, jak produkt własnej roboty w który wlewa się całe serce. Piwowarzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że to, co znajdują na sklepowych półkach nie nadaje się do spożycia. Co gorsza - wielkie koncerny produkujące piwo bojkotują małe, regionalne browary, bo chcą utrzymać zysk z produktu, który de facto nie nadaje się do spożycia. W tym artykule chcę się skupić na nowym smaku piwa. Napiszę jak przygotować miksturę, która na finiszu będzie piwem z dodatkiem miodu. Jeśli nie mieliście okazji spróbować takiego trunku, to koniecznie skorzystajcie z poniższego przepisu i nie kupujecie podobnego piwa w sklepie. Nie ma nic wspólnego z domowym wyrobem.

Piwo z miodem

Przepis z "Pszczelarz z polski i ogród"

 

Na 4,5 litra wody bierzemy 60 dekagramów miodu (musi to być naturalny miód pszczeli i całość ustawiamy na gazie. Gotujemy około 30 minut zbierając przy tym szumowiny. Gdy woda się wygotuje, dolewamy nowej tak, aby na końcu zostało nam pięć litrów gotowego płynu. Następnie musimy sobie przygotować woreczek z żółtego płótna w którym umieszczamy jeden dekagram chmielu. Zanurzamy chmiel w płynie i gotujemy przez kolejne 30 minut. Zbieramy szumowiny a po 30 minutach wyciągamy woreczek i wyciskamy z niego płyn. Odlewamy jeden litr gorącego płynu, a naczynie studzimy w chłodnej wodzie do temperatury około 30 stopni.

 

Niewielką ilość drożdży (dosłownie na końcówce noża) do ciast rozrabiamy z letnim płynem i przelewamy do małego rondelka. Rondel ustawiamy w ciepłym miejscu, aby drożdże zaczęły pracować. Gdy z naczynia zaczną dochodzić odgłosy bąbelkowania, możemy rozpocząć pracę z gąsiorem. Do gąsiora wlewamy letni płyn i dodajemy nasz zaczyn. Mocujemy rurkę fermentacyjną i odstawiamy gąsior na 3 dni w ciepłe miejsce. W tym czasie piwo będzie fermentować. Po 3 dniach przenosimy gąsior w chłodne miejsce i znów czekamy 3 dni. Po upływie 72 godzin przelewamy piwo do wyparzonych butelek i korkujemy. Gotowe piwo miodowe powinno leżakować w miarę długo, aby trunek uzyskał odpowiednią esencjonalność.

 

Domowe piwo z miodem smakuje rewelacyjnie, a raczenie się nim z najbliższymi powoduje radość i zadowolenie z siebie. Spróbujcie tego przepisu, bo naprawdę warto!