Ostatnia ważna książka Dave'a Ramseya, The Total Money Makeover, była bestsellerem od kilku lat. To jego najlepsza książka dzisiaj. Jest to również jedna z najlepszych książek na temat finansów osobistych. Przed tą książką powstała książka „Pokój finansowy” jako książka własna. Następnie stał się bestsellerem i został zmieniony i poprawiony.

Tytuł „Pokój finansowy” ma coś kojącego i uspokajającego. Każdy ma życie finansowe - dobre lub złe. Każdy (bez względu na to, czy chce to przyznać) chce spokoju w życiu finansowym. Jak stale wspomina Dave Ramsey, finanse osobiste są bardziej osobiste niż finanse. Istnieje wiele emocji (i pewnej logiki), które budzą się, gdy mówimy o finansach osobistych.

Wydaje się, że większość ludzi traktuje swoje finanse osobiste w taki sam sposób, jak wszystko inne w swoim życiu. Istnieje wiele komplikacji, zamieszania, a nawet zaniedbania, obojętności, dobrych intencji i innych emocji oraz mieszanych uczuć.

Ta książka dotyczy wielu z tych problemów, w szczególności wpływu pieniędzy na nasze relacje (i tego, w jaki sposób nasze relacje wpływają na sposób, w jaki obchodzimy się z nimi). Zasady mogą wydawać się proste, takie jak KISS (Keep It Simple Stupid) - ale są niezbędne, aby odnieść sukces w osobistych finansach. Zasada prostoty (lub KISS) polega przede wszystkim na obsłudze gotówki, a nie kredytu. Jeśli żyjemy za gotówkę, nie musimy się martwić o stopy procentowe, koszty finansowania, opłaty itp. Uprościliśmy nasze życie na lepsze. Jak powiedziałby Dave Ramsey, nie musimy czcić przy ołtarzu wszechmogącego zapisu FICO. Dotyczy to również wspólnego podpisywania pożyczek. Podpisując pożyczkę, bierzemy na siebie ciężar spłaty długu innej osoby. Utrzymując proste finanse osobiste, szanujemy drugą osobę tak samo, jak siebie samych.

Kolejną kluczową zasadą, o której mówi książka, jest siła zadowolenia. Satysfakcja pozwala nam nie wydawać na rzeczy lub rzeczy, których nie potrzebujemy lub którymi jesteśmy w ogóle zainteresowani. Jeśli jesteś zadowolony, możesz mieć mniej rzeczy, których nie potrzebujesz, ale więcej pieniędzy. Książka omawia tę zasadę szczegółowo i wyraźnie, abyś mógł odnieść sukces w osobistym finansowaniu.

Pieniądze wpływają również na nasze relacje. Ważne jest, aby nie pożyczać od nikogo ani niczego konkretnego (a przede wszystkim) od przyjaciół lub członków rodziny. Im bliższy związek; tym ważniejsze jest, aby nie pożyczać od tej osoby. Posiadanie pieniędzy komuś zmienia całą dynamikę tego związku.

To dobra książka na temat finansów osobistych. Jeśli zastosujesz zasady, osiągniesz ten nieuchwytny spokój finansowy.