Skip to main content

Ten, który jest koprofagiczny, zużywa ekskrementy. Dziki są niezwykłymi konsumentami odchodów własnych i innych zwierząt. Niektóre pisklęta, takie jak słonie, pandy i hipopotamy, jedzą ekskrementy matki, aby uzyskać do nich dostęp i wykorzystać niektóre bakterie niezbędne do trawienia otaczającej roślinności. Najbardziej oczywistym przykładem koprofagii jest mucha domowa. Wszyscy widzieli muchy w kupie odchodów psów. Oprócz różnego stopnia perwersji i chorób psychicznych praktykę koprofagii u ludzi uważa się za całkowicie odpychającą. Jest to zrozumienie, że oczekujemy również, że nasze zwierzęta będą się do nich stosować. Istnieje wiele argumentów przemawiających za tym, dlaczego pies spożywa odchody innego zwierzęcia, ale celem tego artykułu jest uniknięcie autokrofagii lub dlaczego pies spożywa własne odchody.
Kiedy badałem ten temat i rozmawiałem z właścicielami psów, stwierdziłem, że jest to o wiele częstszy problem, niż większość chciałaby przyznać. Psy, które są naturalnymi padlinożercami, mają zaprogramowane w nich aspekty tego rodzaju zachowań. Niektórzy uważają, że jest to część ich predyspozycji genetycznych. Istnieje nawet argument, że dzikie wilki pochłaniają przewód pokarmowy ofiary, pochłaniając odchody zwierzęcia.
Podstawowe przyczyny pozamedyczne, które wyjaśniają zachowanie psa z autokrofofią, są w rzeczywistości dość proste. Niektóre przyczyny konsumpcji stolca przez udomowionego psa mogą być związane z problemami, takimi jak nuda, brak ćwiczeń lub głód. Niektórzy spekulują, że przedawkowanie może również wywołać koprofagię, ponieważ jedzenie nie jest właściwie trawione. Innym powodem może być stres zwierząt. Stres może mieć z tym coś wspólnego, dla szczeniąt może to być strach przed karą, jeśli osiądą w niewłaściwym miejscu. Częstym problemem stresowym, który może prowadzić do zachowań koprofagicznych, może być fakt, że zwierzę niedawno wprowadziło się w nową sytuację życiową. Inną powszechną teorią dotyczącą tego zachowania jest to, że zachowanie zostało wyuczone. Może odebrany w hodowli lub oglądany gdzie indziej.
Częstym powodem koprofagii są alergie pokarmowe. Jeśli pies jest uczulony na jedzenie, które je, nie opróżni go z wszystkich składników odżywczych. Alergie pokarmowe u psów stały się znacznie bardziej powszechne ze względu na dodatek zbóż, takich jak kukurydza i soja, w karmie dla psów. W rzeczywistości wydalanie, które uwalnia pies z alergią pokarmową, jest zwykle częściowo trawione. Teoria głosi, że obornik nadal pachnie stosunkowo smacznie, a pies pozwala mu ponownie przepłynąć przez jego system. W takich sytuacjach pies mija niezdrowe stolce, być może nawet biegunkę. Poza faktyczną alergią istnieją również inne choroby, które mogą prowadzić do takiego zachowania.
Zapalenie trzustki jest uważane za główną przyczynę zachowań autofrofagicznych. Trzustka wytwarza insulinę i różne enzymy, takie jak amylaza, lipaza, trypsyna i chymotrypsyna. Enzymy te pomagają trawić pokarm. Gdy te enzymy wyciekają z trzustki, może to prowadzić do stanu zapalnego i wielu innych problemów. Koprofagia może również być jego częścią. Ma to również związek z niepełnym trawieniem.
Inną możliwą przyczyną autofoprofagii u psów jest zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki. Ta choroba jest również znana jako zespół niestrawności. Ma to związek z brakiem produkcji niektórych enzymów. Jeśli trzustka nie wytwarza odpowiedniej ilości enzymów, pojawia się zespół trawienny. Stolec produkowany w stanie psa nie jest w pełni trawiony. Pies może jeść stołek, ponieważ jest ciągle głodny. Nie trawi właściwie jedzenia. W poszukiwaniu brakujących składników odżywczych może wystąpić autofofagia.
Metody, za pomocą których właściciele zwierząt domowych zatrzymują to zachowanie, są różne. Powszechnie rozumie się, że kara przynosi efekt przeciwny do zamierzonego i może w rzeczywistości poprawić zachowanie. Istnieją produkty takie jak Potty Mouth by Four Paws, które sprawiają, że odchody psa są niepożądane, nawet dla psa, który je uwielbia. Właściciele psów stosowali dodatki paszowe, takie jak kawałki ananasa, zmiękczacze do mięsa i wiele innych produktów bez recepty, aby ich kał był niepożądany dla swojego zwierzaka. Inną powszechnie stosowaną metodą jest przyprawianie odchodów psa Tabasco lub podobnym ostrym sosem. Jednak czyszczenie stolca natychmiast po wypróżnieniu wydaje się najlepszą opcją. Ponownie, jest to artykuł o magii autokopijnej, a nie wewnątrzgatunkowej koprofagii, tj. Zużyciu kału od innego zwierzęcia w tym samym gatunku, lub międzygatunkowej koprofagii, tj. Zużyciu kału z innego gatunku. Mam nadzieję, że teoria na ten temat jest że jeśli zachowanie psa można skorygować w domu, jest mniejsze prawdopodobieństwo, że rozprzestrzeni się on na odchody innego zwierzęcia. W każdym razie wszystkie elementy autokrofagii można ograniczyć, jeśli właściciel naprawdę zwraca uwagę na swoje zwierzę.

piesiprzyjaciele.pl