Skip to main content

Cenimy sobie prywatność i komfort, zwłaszcza w domu. To właśnie w domu odpoczywamy po całym dniu ciężkiej pracy, dlatego tak ważne jest, aby panowała w nim względna harmonia. Niestety często jest to niemożliwe, szczególnie wtedy, gdy pod jednym dachem żyją dwa lub trzy pokolenia. Właśnie wtedy dochodzi do różnych konfliktów i nieporozumień, ponieważ dziadkowie oczekują ciszy, dzieci chcą krzyczeć i biegać a bezradni rodzice stoją między młotem a kowadłem. Ciężko jest pogodzić obie strony, bo nie da się wskazać osoby, która w tym konflikcie ma rację. Każdy wiek ma przecież swoje prawa.
Najlepszym rozwiązaniem dla takich rodzin jest dom dwulokalowy. W jego bryle wydzielone są dwa mniejsze, ale osobne lokale mieszkalne, w których może zamieszkać zarówno rodzina z dziećmi, jak i dziadkowie. Jest to ciekawe rozwiązanie, ponieważ jak wiemy — rodzice na starość potrzebują naszego wsparcia i pomocy, ale nie zawsze chcemy przecież razem z nimi mieszkać, bo to zazwyczaj oznacza pewne ograniczenia. Ale oczywiście nie ma sytuacji bez wyjścia. I oto mamy rozwiązanie problemu. Wystarczy wybudować lub kupić dom z dwoma lokalami, dzięki któremu będziemy cały czas w pobliżu rodziców i w razie potrzeby możemy im pomóc. Ponadto będziemy mieli również dużo prywatnej przestrzeni i możliwość życia na własną rękę bez ingerencji rodziców czy teściów.
Takie rozwiązanie z pewnością okaże się lepsze niż mieszkanie we wspólnym domu i korzystanie ze wspólnej kuchni i łazienki. Różnice pokoleniowe prędzej czy później się pojawią, wywoła to niepotrzebne konflikty i zepsuje relacje rodzinne. A lepiej nie ryzykować i zamieszkać pod wspólnym dachem, ale oddzielnie.
Dom dwulokalowy nie jest przeznaczony tylko i wyłącznie dla rodzin wielopokoleniowych. Sprawdzi się również idealnie, jeśli planujemy wynająć część swojego domu. Dzięki temu pod jednym dachem mogą żyć niezależnie od siebie dwie różne rodziny, a koszty utrzymania budynku obniżą się o połowę.
Podobnie jest, jeśli mamy firmę i chcemy zaoszczędzić czas na dojazd do pracy. Dzięki takiemu modelowi domu, możemy w jednej części urządzić siedzibę firmy a drugą część zaaranżować jako lokal mieszkalny.
Budując więc dom, musimy dostosować go do własnych potrzeb. Jeśli żyjemy w rodzinie wielopokoleniowej lub w części domu planujemy założyć firmę, to z pewnością powinniśmy rozważyć możliwość budowy domu dwulokalowego, bo taki model będzie najlepiej odpowiadał naszym oczekiwaniom.

intelidom.pl