Skip to main content

Każdy z nas minimum raz w życiu miał dylemat dotyczący kupna prezentu. W większości kłopot ten zdarza się przy ważnych okazjach, takich jak święta, urodziny, ukończenie szkoły i tym podobne. Czujemy się bezradni i nie wiemy od czego zacząć poszukiwania idealnego podarunku.
Aby znaleźć i kupić fajny prezent trzeba zacząć od odpowiedzenia sobie na podstawowe pytania. Komu kupuję prezent? Z jakiej okazji? Ile mogę na niego wydać? To trzy podstawowe kryteria jeśli chodzi o wybór podarunku. Gdy już je określimy, warto wgłębić się w każde z pytań. Jeżeli wiem, że robię prezent mojej mamie, to muszę pomyśleć o tym, co jest jej pasją, co lubi robić, czego jej brakuje, czy ma jakieś niespełnione marzenia lub pragnienia o których wiem. Warto przewertować swoją pamięć w poszukiwaniu wspomnień, w których osoba przez nas obdarowywana mówi o tym, co chciałaby dostać lub co sama planuje sobie kupić. Przy ostatniej kwestii oczywiście warto dyskretnie upewnić się, że już tego nie uczyniła, bo przecież nie chcemy zdublować prezentu.
Ważna jest również okazja. Funkcja prezentu powinna być do niej dopasowana. Kochamy zabawne prezenty, ale z okazji ukończenia szkoły lub przejścia na emeryturę nie wypada podarować gadżetu w typie kaszlącej popielniczki lub śmiejącej się figurki. Łączy się to także z preferencjami osoby przez nas obdarowywanej. Jeśli jest to osoba pragmatyczna, warto kupić coś przydatnego i użytkowego. Człowiek praktyczny nie zrobi użytku ze stojącej, ozdobnej figurki.
Oczywistym jest, że należy zwrócić uwagę na cenę. Jest ona zazwyczaj zależna od tego, czy jest to mniej lub bardziej ważna/uroczysta okazja. Cenę możemy również dopasować do pozycji, jaką dana osoba zajmuje w naszym życiu. Zapewne zechcemy wydać więcej pieniędzy na prezent dla osoby bliskiej naszemu sercu, niż np. dla koleżanki z klasy z okazji szkolnych mikołajek. Nie znaczy to jednak, że fajny prezent musi być drogi. Czasem tańszy podarunek może okazać się fantastycznym prezentem i ucieszyć obdarowywaną osobę bardziej, niż najdroższy produkt na rynku.

likr.pl