Skip to main content

Implanty stomatologiczne są świetną alternatywą dla protez. Pacjenci najczęściej decydują się na nie w przypadku ubytku jednego do kilku pojedynczych zębów. Jest to bowiem zabieg inwazyjni i dość drogi. Po wszczepieniu implantów, zanim można będzie przejść do budowania na nich protezy musi minąć około pół roku zanim rana się zagoi.

Alternatywą dla implantu i innym metod uzupełniania ubytków zębowych jest most bez szlifowania. Jest on wynikiem trendu panującego w nowoczesnej stomatologii zgodnie, z którym wybierane są metody najmniej inwazyjne. Do wypełniania ubytków w uzębieniu używany jest materiał zwany włóknem szklanym. Znajduje on szerokie zastosowanie w stomatologii ze względu na swoje właściwości estetyczne, ale także trwałość, odporność na uszkodzenia, elastyczność. Nie ma także przeciwwskazań dla jego stosowania.

Zastosowanie mostów bez szlifowania umożliwia dostawienie brakujących zębów bez konieczności oszlifowania zębów sąsiednich, jak to odbywało się dotąd, przed zastosowaniem tej metody. W wyniku szlifowania sąsiednie, często zdrowe zęby obumierały i konieczne było ich leczenie kanałowe.

Most bez szlifowania zapewnia jak najmniej inwazyjne i szybkie naprawy uzębienia. Cały proces opiera się na przyklejeniu brakującego zęba do pozostałych zębów, które graniczą z luką przy użyciu włókien szklanych.

Zabieg ten polecany jest osobom, które nie chcą poświęcać czasu i pieniędzy na inwazyjną metodę wszczepiania implantów. Jest to również metoda bardzo estetyczna i zarazem szybka. Jeżeli trafimy na doświadczonego w wykonywaniu takich zabiegów stomatologa, mamy szansę na uzupełnienie braków w uzębieniu w czasie jednej wizyty. Efekty są zadowalające, a ingerencja w nasz organizm minimalna. Oszczędzamy przy tym sąsiednie zęby, które w normalnych warunkach musiałyby zostać oszlifowane, co mogłoby się skończyć koniecznością leczenia kanałowego.

Stosowanie mostów na włóknie szklanym jest także rozwiązaniem dla osób cierpiących na parodontozę. Włókna szklanego używa się tu do scalenia ze sobą i podtrzymania rozchwianych zębów. Pomocne jest również w niwelowaniu uszkodzeń zębów po leczeniu ortodontycznym.