Sałata pierzasta to sałata należąca do odmian średnio-wczesnych. Sałata pierzasta to odmiana, która świetnie spełnia swoją rolę jako sałata dekoracyjna. Sałaty uprawiane są w różnym celu, jedni cenią je jako dodatek do kanapek, inni wolą z nich tworzyć sałatki. Sałatka pierzasta świetnie sprawdzi się w obu przypadkach. Sałata ceniona jest ze względu na smak oraz niską kaloryczność. Jeśli nie możemy zdecydować się pośród odmian sałat, to możemy posiać kilka odmian sałat obok siebie. Najlepiej posiać ich w glebach gliniasto- piaszczystych, które odznaczają się tym, że są żyzne. Przed posianiem sałat warto nawieźć ziemię obornikiem albo kompostem. Sałata nie przepada za ziemią piaszczystą i suchą.
Sałaty lubią słońce ale i półcień, dlatego urosną w obu przypadkach. Na początku wzrostu potrzebują one zdecydowanie dużo światła. Wraz ze wzrostem spada jednak ich zapotrzebowanie na słońce. Sałatę należy regularnie podlewać, w przeciwnym razie liście sałaty staną się gorzkie. Jeśli jednak będziemy je podlewać zbyt obficie, to może dojść do zgnicia sałaty. Dlatego warto zachować umiar. Podczas kupowania nasion sałaty, należy zwrócić uwagę na to, by nasiona były szczelnie zapakowane w torebki. Na torebce znajdziemy porady dotyczące daty wysiewu sałaty.
Zwyczajowo sałatę wysiewa się do gruntu od wczesnej wiosny, aż do późnego lata. Nie jest ona szczególnie wrażliwa na niskie temperatury. Choć jest to ściśle uzależnione od odmiany sałaty. Pierwsze liście możemy zbierać już w 6-8 tygodni po wysiewie. Jeśli pragniemy przyspieszyć zbiory z uprawy sałat, warto przygotować rozsadę w domu, wysiewając nasiona do pojemników, przykryć je podlać i ustawić na parapecie. Jeśli zapewnimy roślinom dostęp do światła i ciepła możemy liczyć na to, że niebawem pokażą się pierwsze listki, które będziemy mogli przesadzić. Następnie należy przesadzić je do większego pojemnika, a później już prosto do ziemi. W ten sposób znacznie przyspieszymy wzrost i termin zbioru. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, byśmy siali je prosto do gleby.