Skip to main content

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że regularne wizyty u ginekologa są konieczne, ponieważ od nich może zależeć nie tylko nasze zdrowie, ale również życie. Same nie jesteśmy przecież w stanie przeprowadzić różnych badań w warunkach domowych, ponieważ po pierwsze — nie mamy odpowiedniego sprzętu, a po drugie — brakuje nam kompletnej wiedzy.

I chociaż na ogół źle wspominamy pierwszą wizytę u ginekologa, bo wiązała się z ogromnym stresem, to jest ona najważniejszym momentem. Jeśli już raz odważymy się na niezbyt komfortowe badania, za drugim i każdym kolejnym razem będzie znacznie łatwiej, bo będziemy wiedziały, czego możemy się spodziewać.

Oczywiście, są wśród nas osoby, które odwlekają taką wizytę przede wszystkim z powodu wstydu, jaki towarzyszy podczas wykonywania badań. To jednak zupełnie normalna sytuacja, że musimy się rozebrać i pokazać lekarzowi lub lekarce swoje miejsca intymne. Z resztą ginekolog nie jest po to, aby podziwiać nasze ciało lub je krytykować, ale po to, aby sprawdzić czy z naszymi narządami rozrodczymi jest wszystko w porządku. Pora zatem porzucić wstyd i wszystkie inne opory, ponieważ są zupełnie niepotrzebne i nieuzasadnione.

To normalne, że zazwyczaj nie chcemy pokazywać się obcym ludziom bez bielizny, a intymną sferę  naszego ciała pozostawiamy wyłącznie dla partnera, ale to myślenie trzeba zmienić podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym.

Zdrowie jest przecież najważniejsze, a jeśli zaniedbamy regularne wizyty, być może okaże się później, że niewykryta choroba jest już tak zaawansowana i rozwinięta, że nie mamy szans na ratunek. Wtedy też pojawią się wyrzuty sumienia, ale na działanie będzie za późno. Aby temu zapobiec rada jest zatem jedna, a mianowicie — stałe kontrole u ginekologa.

I nie powinnyśmy ich ograniczać wyłącznie do niezbędnego minimum, czyli do wizyt spowodowanych naszym niepokojem z powodu dziwnych objawów. Musimy przecież pamiętać, że niektóre choroby właściwie zupełnie nie dają o sobie znać, dlatego nie mamy szansy na ich samodzielne wykrycie, a w takich sytuacjach pomoc ginekologa wydaje się być nieoceniona.

Z pewnością nie możemy również bagatelizować widocznych objawów, takich jak na przykład zaburzenia w cyklu miesiączkowym, który do tej pory były regularny. Jego skrócenie, wydłużenie lub całkowity zanik miesiączki najczęściej nie bierze się z niczego, dlatego trzeba znaleźć przyczynę zmian i podjąć odpowiednie kroki. To fakt, że czasem mogą one być spowodowane zupełnie błahymi przyczynami, chociażby zmianą klimatu czy złą dieta, które nie wymagają leczenia, ale mogą oznaczać także znacznie poważniejsze choroby czy ciążę.

Oczywiście każda z nas może mieć  inny problem, ale nie warto pozostawić go bez odpowiedzi, dlatego też wizyta u ginekologa jest konieczna, abyśmy mogły spać spokojnie. Najczęściej przecież okazuje się, że wszystko jest porządku, a lekarz pozytywnymi słowami na nowo wprowadza do naszego życia spokój, chociaż nie możemy także wykluczyć możliwości, że informacje nie będą zbyt dobre, dlatego trzeba jak najwcześniej wykryć schorzenie, aby mu jak najlepiej przeciwdziałać.

Pora zatem znaleźć sprawdzonego i zaufanego ginekologa, który nie będzie w nas budził lęku czy stresu. To fakt, że poszukiwania mogą być długie i męczące, ale siedząc na fotelu ginekologicznym czujemy mniejszy dyskomfort, jeśli badanie przeprowadza ktoś, kogo zdążyłyśmy już poznać i darzymy sympatią. Jeśli zatem uda nam się znaleźć kogoś odpowiedniego, najprawdopodobniej przyzwyczaimy się do niego tak bardzo, że przez całe życie będziemy chodzić do tego samego ginekologa.

Zanim więc zdecydujemy, kto zostanie naszym zaufanym lekarzem, sprawdźmy opinie innych kobiet, mamy czy siostry, aby mieć pewność, że trafiłyśmy w najlepsze ręce. Przypadkowe wybieranie specjalisty oczywiście również może być dobrym rozwiązaniem,  ale w takich sytuacjach najlepiej przecież skorzystać z usług poleconego ginekologa, który cieszy się dobrymi opiniami.

W końcu, to nie bez znaczenia komu opowiadamy o swoich intymnych problemach, krępujących dolegliwościach i chorobach. Szukając zatem idealnego ginekologa, warto zwrócić uwagę, na to czy oprócz fachowej wiedzy ma również dobre podejście do pacjentek, bo tylko wtedy wizyta będzie w miarę przyjazna i znacznie mniej stresująca, dzięki czemu częściej będziemy robić niezbędne badania kontrolne.

urbanpartner.pl