Skip to main content

Notebooki to komputery, które nie wychodzą z mody. Praktyczne, wytrzymałe, niedrogie, mają wiele zalet, jednak również i wady. Najczęściej wymieniana przez klientów, jest bateria. Pomimo rozwoju techniki, coraz nowocześniejszych baterii, praca przy komputerze nie może trwać dłużej niż kilka godzin, bez dodatkowego naładowania baterii lub pracy na podłączonej ładowarce. Niestety ta opcja, wymaga dostępu do źródła prądu, co nie zawsze jest oczywiście możliwe.

Naładowana bateria to element, bez którego żaden notebook nie może działać. Jeśli jest słaba, mało wytrzymała, szybko się wyładowuje, praca przy komputerze nie należy do przyjemności. Konieczność ciągłego ładowania, ryzyko wyłączenia się komputera w najmniej oczekiwanym momencie to największe problemy użytkowania komputera ze słabą, lub zużytą i szybko rozładowującą się baterią. W trosce o to, by bateria komputera na długo pozostała w dobitym stanie, należy dbać o nią na co dzień. W jaki sposób? Wiele jest odpowiedzi.

Podstawową receptą na dobry stan baterii komputera, jest praca na komputerze nie podłączonym bez przerwy do ładowarki. Ciągłe ładowanie baterii, wbrew pozom nie jest wskazane. Warto pracować na baterii do wyładowania jej do minimum i dopiero wtedy ładować baterie do maksimum. Takie dzianie przedłuża żywotność baterii.

Lata użytkowania komputera, bez względu na nasze starania, z cała pewnością spowodują osłabienie baterii. Naładowana nie wystarczy na tak długo jak wcześniej. Jeśli tak jest, nie warto zwlekać, tylko zdecydować się na wymianę baterii na nową.

Podsumowując.

Bateria jest jednym z bardziej istotnych elementów komputera przenośnego. Nie bez znaczenia jest troska o jej stan, jednak upływ czasu z prędzej czy później może spowodować, że bateria stanie się gorsza. Nie warto pracować na komputerze z taką baterią. O wiele logiczniejszym rozwiązaniem jest założenie nowej. Nowa to wydatek kilkudziesięciu, najwyżej ponad 200 złotych, a zmiana w pracy komputera jest bardzo zauważalna. Troszcząc się o baterie, przedłużymy czas, po którym będzie do wymiany, ale nie unikniemy konieczności ewentualnej wymiany. Warto mieć tego świadomość.