Skip to main content

Pomidory są chętnie uprawiane, często pojawiają się one na naszych grządkach oraz stołach. Jednak ze względu na niepewność, która towarzyszy nam podczas zakupu pomidorów w sklepach, wielu z nas woli uprawiać pomidory na własnej grządce. Smak pomidorów hodowanych na naszych grządkach z pewnością będzie o wiele lepszy od tych kupowanych w sklepach. Pomidory możemy uprawiać w gruncie, w szklarni, jak również w tunelach foliowych. Jeśli zdecydujemy się uprawiać pomidory to najlepiej posadzić je w glebie przepuszczalnej, ciepłej oraz bogatej w próchnicę. Przed posadzeniem pomidorów należy glebę przekopać oraz wzbogacić obornikiem albo kompostem.

Pomidory powinniśmy regularnie podlewać oraz nawozić, jest to szczególnie zalecane w czasie gdy zawiązują się owoce. W czynnościach tych jednak nie należy przesadzić. Nadmiar wody oraz nawozu może wpłynąć negatywnie na smak pomidorów. Pomidory należy podlewać przy korzeniu, bezpośrednio do ziemi nie mocząc liści.

Nasiona pomidorów możemy kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Przed dokonaniem zakupu warto zapoznać się z czasem siewu pomidorów, aby wybrać odpowiednią dla nas odmianę. Pomidory uprawiane są z rozsady. Najlepiej zacząć je w lutym lub w marcu. Po około 4 tygodniach należy je przesadzić do doniczek. Jeśli nie posiadamy szklarni, to możemy zasiać je na parapecie widnego okna, po to by miały one jak najwięcej słońca. Nasiona pomidorów wysiewamy do podłoża, które jest specjalnie przygotowane. Może być to ziemia przeznaczona do siewu, którą z łatwością kupimy w sklepie ogrodniczym. Podłoże możemy także przygotować samodzielnie na podstawie ziemi kompostowej. Pomidory przesadzamy do gruntu po ostatnich przymrozkach, czyli około drugiej połowy maja. Zanim jednak to uczynimy, warto zahartować młode rośliny, przygotuje je to do ewentualnych gorszych warunków.

Pomidory są gotowe do zbioru od około przełomu lipca i sierpnia. Dojrzałe owoce w zależności od odmiany mają czerwony lub żółty kolor. Jeśli planujemy dodać pomidora jako składnik sałatki lub kanapki, to najlepiej zebrać je gdy są w pełni dojrzałe.