Kupno lub sprzedaż nieruchomości jest prawdopodobnie najważniejszą transakcją, jaką kiedykolwiek dokonałeś w swoim życiu. Dlatego ważne jest, aby wybrać najlepszego brokera, aby osiągnąć ten cel. Jednak zanim skorzystasz z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami, musisz wziąć pod uwagę ważne czynniki.
Wiele osób uważa, że wszyscy agenci nieruchomości są tacy sami. Niektórzy podpisują się jako pierwsi. Niestety później stwierdzili, że powinni byli być bardziej selektywni przed podpisaniem umowy. Poniżej znajduje się siedem pytań, które należy zadać potencjalnemu pośrednikowi w obrocie nieruchomościami, aby pomóc Ci wybrać najlepszego agenta nieruchomości dla Twoich potrzeb.
1) Jakie masz doświadczenie z nieruchomościami?
Pierwszą rzeczą, którą musisz zapytać agenta nieruchomości, jest to, jak długo był w branży nieruchomości. Nie oznacza to, że nie możesz korzystać z usług nowo licencjonowanych agentów nieruchomości. Pamiętaj, że osoby z wieloletnim doświadczeniem lepiej wiedzą, co robić, od wpisu do zakończenia. Zapytaj ich, oprócz liczby lat działalności, na jakim segmencie nieruchomości koncentrują się – mieszkaniowym, komercyjnym, luksusowym itp. Dowiedz się, czy on / ona jest przede wszystkim agentem giełdowym, czy agentem nabywcy (lub jednym i drugim) , Istotna jest również znajomość rynku. Dlatego zapytaj, jakie obszary geograficzne zwykle obejmuje agent. Możesz pójść jeszcze głębiej, pytając, czy agent otrzymał nagrody za doskonałość.
2) Ile i jakie rodzaje nieruchomości zostały wymienione i sprzedane w ciągu ostatniego roku?
To jedno z najważniejszych pytań, jakie powinieneś zadać agentowi nieruchomości. Liczba nieruchomości, które wymienił i sprzedał w ubiegłym roku, jest cennym wskaźnikiem tego, jak dobrze profesjonalista z branży nieruchomości wykonuje swoją pracę. Należy pamiętać, że pytanie to składa się z dwóch części: wymienionej nieruchomości i sprzedanej nieruchomości. Agenci mogą wykazać zdolność do sporządzania list domów; Ale ważniejsza jest część sprzedażowa – umiejętność prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli wiele nieruchomości zostało wymienionych i sprzedanych w ubiegłym roku, oznacza to, że strategia agenta na pewno zadziała.
3) Jaka była średnia cena sprzedaży nieruchomości sprzedanych w ubiegłym roku?
Jeśli o to zapytasz, dowiesz się, na jakim rynku specjalizuje się agent. Dowiedz się, czy specjalista od nieruchomości ma doświadczenie w sprzedaży nieruchomości w przedziale cenowym, w którym się znajdujesz. Jeśli znaczna część sprzedanych nieruchomości należy do segmentu rynku z niższej półki, sprzedaż brokera może potrwać dłużej, jeśli Twój dom jest z wyższej półki. Chociaż brokerzy mogą sprzedawać dowolne nieruchomości bez względu na przedział cenowy, prawdopodobnie odniosą większy sukces na rynku i segmentach cenowych, w których mają największe doświadczenie.
4) Jaki jest twój średni stosunek sprzedaży do ceny katalogowej?
Stosunek ceny sprzedaży do ceny katalogowej (czasami określany jako stosunek sprzedaży do listy lub stosunek ceny do sprzedaży) jest ostateczną ceną sprzedaży podzieloną przez cenę katalogową, wyrażoną w procentach. Jeśli wynosi 100%, oznacza to, że cena sprzedaży była równa cenie katalogowej. Możesz zobaczyć ten związek na dwa sposoby. Doświadczony agent aukcyjny może negocjować ceny sprzedaży równe lub zbliżone do ceny katalogowej, a czasem nawet wyższe na bardzo konkurencyjnym rynku. Idealnie, agenci aukcyjni powinni mieć stosunek ceny do ceny sprzedaży bliższy 100%. Z drugiej strony dobry nabywca często może negocjować cenę sprzedaży poniżej ceny katalogowej. W związku z tym kwoty agenta kupującego powinny idealnie wynosić poniżej 99%.
5) Jakie strategie marketingowe zastosujesz?
Decydowanie, które strategie zastosować, może mieć wpływ na sukces i porażkę. Zła strategia marketingowa zmniejsza szanse na sukces. Dokonaj należytej staranności, pytając, w jaki sposób pośrednik sprzedaje Twoją nieruchomość. Istnieje wiele opcji – inscenizacja, open house, wspólny marketing, reklama drukowana i oczywiście marketing online. Bez względu na to, jakie podejście zostanie zastosowane, powinno ono być zaprojektowane tak, aby przemawiać do jak największej liczby wykwalifikowanych potencjalnych nabywców. Wysokiej klasy właściwości często mogą również skorzystać z profesjonalnej inscenizacji. W każdym razie agent powinien doradzić, jak najlepiej przygotować nieruchomość, aby była jak najbardziej atrakcyjna dla potencjalnych nabywców.
6) Czy możesz podać mi referencje?
Reputacja jest ważna w tym obszarze działalności. Niezależnie od tego, czy kupujesz, czy sprzedajesz nieruchomość, powinieneś poprosić o referencje (byli klienci). Jeśli to możliwe, zadzwoń do niektórych i zapytaj ich o ich doświadczenia z agentem. Czy jesteś zadowolony z oferowanej usługi? Zapytaj również, czy są one w jakikolwiek sposób powiązane z agentem. Lista referencji złożona z przyjaciół lub krewnych zasadniczo nie zapewnia obiektywnej oceny kwalifikacji agenta.
7) Czy oferujecie jakąkolwiek gwarancję i czy przedwcześnie wyłączycie mnie z mojej umowy, jeśli nie jestem zadowolony z waszych usług?
Nie można z całą pewnością powiedzieć, jak się potoczy, nawet po dołożeniu należytej staranności. Z tego powodu powinieneś upewnić się, że jesteś przygotowany na wszystkie ewentualności. Jeśli podpiszesz umowę, a później okaże się, że nie jesteś zadowolony z usługi, czy możesz poprosić agenta o anulowanie umowy? Jeśli sprawy nie idą tak, jak powinny, powinieneś mieć swobodę wyboru innego agenta, który mógłby zrobić lepiej.
Jak widać, przy wyborze agenta nieruchomości należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Znalezienie brokerów i przeprowadzanie z nimi wywiadów może być bardzo czasochłonnym i żmudnym zadaniem. Z tymi siedmioma pytaniami jesteś jednak na dobrej drodze, aby wybrać najlepszego brokera dla swoich potrzeb.