Skip to main content

Listwy przypodłogowe to element wyposażenia wnętrza, przez wielu uznawany za mało istotny, a nawet zbyteczny. Mało kto z nas przykłada do niego należytą mu uwagę. A powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że dobrane w odpowiedni sposób listwy, podkreślą całość wnętrza. Listwy przypodłogowe pełnią przede wszystkim rolę maskującą przerwy dylatacyjne w podłogach. Styk podłogi oraz ściany, to jakby nie było miejsce, które jest dość wyeksponowane, chociażby z tego powodu właściwe dobranie listew przypodłogowych wymaga staranności. Szczeliny dylatacyjne to przestrzeń, która ma za zadanie chronić podłogę przed wybrzuszeniem, które spowodowane bywa zmianą wilgotności. Listwa powinna więc odznaczać się szerokością, która będzie w stanie zakryć szczelinę.
Kolejną rolą listwy jest ochrona przed uszkodzeniem ściany oraz jej zabrudzeniem. Ściany są narażone na uszkodzenie i zabrudzenie zwłaszcza podczas dokonywania porządków w domu. Listwy są odporniejsze na zabrudzenia, które także zdecydowanie łatwiej jest z nich usunąć. Dlatego listwy przypodłogowe powinny być szerokie oraz wysokie, tak by spełniły wymienioną wcześniej rolę. Listwy to także sposób na to, by ukryć pod nimi kable od telewizji, czy innego rodzaju przewody. Istnieją rodzaje listew, które wyposażone są w specjalnie do tego przeznaczone korytka oraz uchwyty oraz złączki, które umożliwiają wyprowadzenie przewodów. Niektóre z nich są nawet dopasowane do profilu listwy gniazda. Te udogodnienia możemy sobie oczywiście darować, jeśli nie mamy zamiaru prowadzić pod nimi kabli.
Dodatkowe zadanie listwy to oczywiście wykończenie wnętrza. Z tej przyczyny pośród tych wszystkich wymienionych cech należy zwrócić uwagę również na ich wygląd. W jaki sposób dobrać odpowiednie listwy? Pewną wskazówką i zależnością będzie zapewne ilość pieniędzy, którą jesteśmy w stanie przeznaczyć na to, by zakupić listwę. Jednak pieniądze to jedna kwestia, drugą jest dopasowanie ich do całości wystroju pomieszczenia. Mowa tutaj przede wszystkim o podłoże oraz ścianach.

kowalczukarchitekci.pl